NEGOSLAVCI
Radi očuvanja trajne uspomene na hrvatske branitelje i civile – žrtve iz Domovinskog rata stradale u pojedinačnim ili masovnim pogubljenjima tijekom velikosrpske agresije , Republika Hrvatska, dostojno je, prepoznatljivim spomen-obilježjem, označila mjesta koja trajno svjedoče o žrtvi podnesenoj u Domovinskom ratu.
Golubica je ponos i tuga. Ponos jer su hrabro branili svoj dom i državu...tuga jer su dali ono najvrijednije što su imali - svoj život. Hrvatski branitelji, civili, još uvijek neidentificirane žrtve, nisu tek slagalica brojeva, za statistiku i usporedbe, oni su Ivan, Kata, Stjepan, Mara, Ante... Najmanje što možemo učiniti jest očuvati uspomenu na sve njih – da se ne zaboravi.
Posjetom ovom mjestu zakoračili ste u sudbinu čovjeka, zakoračili ste u potvrđenu istinu, postali ste dio povijesti koja se ne zaboravlja.
Spomen-obilježje
„Ranjena golubica”
Masovna grobnica
Na području Negoslavaca, Općina Negoslavci, Vukovarsko-srijemska županija, otkrivene su 3 masovne grobnice:
1. Masovna grobnica na mjesnom pravoslavnom groblju otkrivena je 9. listopada 1998. godine. Tom prilikom, iz masovne grobnice ekshumirani su posmrtni ostaci 3 žrtve iz Domovinskog rata. Sve 3 žrtve su identificirane, a prema potacima iz Evidencije hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, jedna identificirana žrtva ima status hrvatskog branitelja.
2. Masovna grobnica na poljskom putu Negoslavci-Sotin u smjeru ribnjaka "Grabovo" otkrivena je 12. svibnja 1999. godine. Tom prilikom, iz masovne grobnice ekshumirani su posmrtni ostaci 3 žrtve iz Domovinskog rata. Sve 3 žrtve su identificirane, a prema podacima iz Evidencije hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, dvije osobe imaju status hrvatskog branitelja.
3. Masovna grobnica na predjelu zvanom "Močvara" otkrivena je 24. rujna 2003.godine. Tom prilikom, iz masovne grobnice ekshumirani su posmrtni ostaci 11 žrtava iz Domovinskog rata. Svih 11 žrtava je identificirano, a među njima se, prema podacima iz Evidencije hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, nalaze i hrvatski branitelji.
Uz navedene masovne grobnice, iz pojedinačnih grobnica na području Negoslavca ekshumirani su posmrtni ostaci dvije osobe.
Prema dogovoru sa članovima obitelji žrtava, navedena mjesta masovnih i pojedinačnih grobnica obilježena su postavljanjem jednoga spomen obilježja, južno od naselja Negoslavci u smjeru Berka, sa sljedećim tekstom;
"U SPOMEN NA 19 HRVATSKIH BRANITELJA I CIVILA POGUBLJENIH 1991. GODINE U VELIKOSRPSKOJ AGRESIJI NA REPUBLIKU HRVATSKU, HRVATSKI NAROD 2007."
UBIJENI I IDENTIFICIRANI
NEGOSLAVCI, MJESNO
PRAVOSLAVNO GROBLJE
Irena Drvoderić
rođ. 1916.
Marin Mađarević
rođ. 1928.
Zlatko Palahinjak
rođ. 1973.
NEGOSLAVCI, POLJSKI PUT U SMJERU RIBNJAKA "GRABOVO"
Mato Tomić
rođ. 1945.
Luca Tomić
rođ. 1946.
Mato Mijatović
rođ. 1955.
NEGOSLAVCI, MOČVARA
Eva Vrančić
rođ. 1915.
Milan Jelenić
rođ. 1916.
Marijan Marinčić
rođ. 1930.
Marko Vrančić
rođ. 1934.
Franjo Blazinić
rođ. 1937.
Bartol Penavić
rođ. 1937.
Rudolf Terek
rođ. 1943.
Dragutin Penavić
rođ. 1945.
Ljubica-Željka Ižaković-Lemunović
rođ. 1947.
Marin Mitrović
rođ. 1953.
Damir Kovačević
rođ. 1964.
NEGOSLAVCI, POJEDINAČNE GROBNICE
Josip Jakumetović
rođ. 1939.
Cvita Mihaljević
rođ. 1913.
Od 2007. godine, kada je postavljeno spomen obillježje, na području Negoslavaca otkrivene su naknadno još 4 pojedinačne grobnice iz kojih su ekshumirani posmrtni ostaci 4 osobe.
EKSHUMACIJA
Negoslavci - pravoslavno groblje
Izvor : Ministarstvo hrvatskih branitelja
Mogući načini dojave informacija Upravi za zatočene i nestale